Elmanın faydaları nelerdir for Dummies

Elma nörotoksinlere karşı ve oksidatif stres radikallerine karşı hücre yapısını koruyarak etkili olmaktadır. Bunun yanında Alzhemier ve Parkinson olma riskini azaltmaktadır.

Mutfakların sevilen meyveleri arasında yer alan elmanın faydaları saymakla bitmez. Vitamini kabuğundadır diyerek taze taze yiyebileceğiniz elmanın çayından, yağından ve kurusundan da istifade edebilirsiniz.

Bağırsakta çOkay sayıda toksik madde oluşur ve bunlar daha sonra karaciğerdeki kan yoluyla detoksifiye edilir.

Sindirimi sistemini düzenler kabızlığı tedavi eder ancak aşırı tüketiminde ishale sebebiyet verebilir.

Kolesterolü azaltmaya yardımcı olur. Kalp sağlığına dikkat edenlerin elma gibi sağlıklı yiyecekleri beslenme rutinine eklemeleri olumlu bir katkı sağlar.

Elma Kalp Sağlığına yararlıdır: Elmanın içindeki liflerin bir diğer yararı da damarlarda ve arterde oluşan plakları çözdüğü bilinmektedir. Bu sayede dolaylı da olsa kalp sağlığına iyi gelmektedir.

Lif aynı zamanda besinlerin etkin bir şekilde emilimini sağlamak için mide ve sindirim sularının salınımını uyarır.

Elma kadar faydalı ve farklı tüketim alanları olan elma sirkesinin faydaları listemize de göz atabilirsiniz. Hatta evde elma sirkesi yaparak doğal ve sağlıklı beslenebilirsiniz.

Buzdolabınızda düzgün bir şekilde sakladığınız sürece two three hafta boyunca tüketimi uygun olarak yenebilir. Bu yazımızda dimensions elmanın ve yeşil elmanın faydaları ve içerdiği vitaminlerden bahsettik.

Ayrıca elma asidik bir meyve olması sebebiyle elma suyu diş minesine zarar verebilir. 2011 yılında Journal of Dentistry dergisinin yaptığı araştırmaya göre üst üste 4 ve fazlası elma yiyen kişilerin diş minelerinde meydana gelen hasar, asitli içecek içen insanların diş minelerinde ki hasara göre daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır.

Oluşacak katılaşma nedeniyle kalpte oluşacak zararların da önlenmesini sağlamaktadır. Dolaylı yoldan özellikle kalp sağlığı açısından koruyucu etkiye sahiptir.

Elmanın içeriğindeki bazı kimyasallar Parkinson ve Daha Fazla Oku Alzheimer gibi beyin hastalıkları konusunda da koruyucudur.

Fakat ülkemizde elma kabuğu genelde soyularak atılır. Elma kabuğu genelde elmanın üretimi sırasında tarım ilacının kalıntılarını barındırdığı ve yıkansa da bunların çıkmayacağı söylenmektedir. Bunun için kabuğu ile yenen elmaları sirkeli suyun içinde yıkadıktan sonra ve temiz bir peçete ile kurulayıp, yiyebilirsiniz.

Kalp hastalığı riski olan erkekler üzerinde yapılan araştırmada da benzer bir sonuç çıkmıştır. 5 yıl boyunca kalp hastalıklarına yakalanma riski olan erkeklere her gün yedirilen elma kabuğu ile kalp hastalıkları riski gerilemiştir. Elma kabuğundaki flavonoit ve antioksidan bakımında çokça zengin olduğunu unutmamak gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *